Żydzi, czyli żydowskie władze

Dzieje Apostolskie 13, 14.43-46
„A oni, idąc dalej, przybyli z Perge do Antiochii Pizydyjskiej. Wszedłszy do synagogi w dniu szabatu, usiedli.
Po rozwiązaniu zgromadzenia liczni Żydzi i pobożni prozelici szli za Pawłem i Barnabą, którzy rozmawiając z nimi, zachęcali ich, aby wytrwali w Łasce Bożej.
A gdy nastał szabat, prawie całe miasto zebrało się, aby słuchać Słowa Pana.
Żydzi zaś, widząc tłumy, zapałali zazdrością i bluźniąc sprzeciwiali się temu co mówił Paweł.
Paweł jednak i Barnaba śmiało rzekli: – To wam najpierw należało głosić Słowo Boże. Ale ponieważ odrzucacie je i uznajecie siebie za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się oto do pogan”.
Ekumeniczny Przekład Przyjaciół.

To „rozwiązanie zgromadzenia” brzmi jakoś PRL-owsko, jednak sugeruje je oryginał. Poganie nawracali się już wcześniej (Dz 11,1), a Żydzi też później dołączali do Kościoła, ale chodzi tu o zasadniczą zmianę frontu. Zaciekawiła mnie terminologia mocno myląca: za drugim razem autor nazywa Żydami chyba lokalną ich władzę, bo przecież przedtem mowa o „licznych Żydach i prozelitach” życzliwych apostołom, wręcz już nawróconych. Mamy tu to, co w Ewangelii Jana: szczególne „pars pro toto”, ponieważ ogólna nazwa narodu odnosi się do jego części. Do jego części autorowi wrogiej: może było tak, że Łukasz, zresztą nie Żyd, ale Grek, czuł podświadomą niechęć do całego ludu. A Jan, Żyd przecież? Może tam za ową terminologię odpowiada nieżydowski redaktor, może Samarytanin, istnieje bowiem hipoteza o samarytańsko-żydowskim środowisku powstawania czwartej ewangelii.

PS. Łaska z dużej litery, choć to ortografia rzadka: jeżeli Prawo z dużej, Słowo też, to niby czemu nie ten niewątpliwie Boży dar?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s