Mury nienawiści

Ewangelia Mateusza 5,43-44
”Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował bliźniego swego, a nie przyjaciela swego będziesz nienawidził». A ja wam powiadam: miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują.”
Nie powiedziano tak na szczęście w Biblii ani w pismach rabinicznych, jedynie w pismach qumrańskich. Ale też odpowiednik komentarza Jezusa z trudem daje się odnaleźć w Starym Testamencie: chyba najwyżej w Księdze Wyjścia 23,4-5. Musiał przyjść Chrystus.

”Przyjdzie czas, ubeckie śmiecie, że się stąd wyniesiecie. Śmierć wrogom ojczyzny!” Napis takowy uskuteczniono wielkimi literami na niedawno odmalowanym murze w okolicy warszawskiej ulicy Chełmskiej. Mur ów oddziela Gimnazjum nr 3 od osiedla domków jednorodzinnych przy ul. Jazgarzewskiej. W sekretariacie szkoły powiedziano mi, że należy do niej tylko mur od jej strony, a napis jest od przeciwnej, czyli to problem tamtejszej wspólnoty mieszkaniowej i ona czuje się odpowiedzialna za jego zmazanie. Czas mijał i litery straszyły, w końcu jednak zamalował jeden z owych mieszkańców. Przejęło mnie nie tyle długie trwanie napisu, ile autorstwo i adres. O kogo tu chodzi, kto są ci ubecy? Może nie chodzi o nikogo z okolicy, a miejsce tej wypowiedzi wybrano ze względu na długość muru i jego piękną biel – albo też jednak to aluzja lokalna. W szkole nie usłyszałem żadnych przypuszczeń. Sam zresztą mieszkam kawałek dalej, może i ja jestem adresatem? A może cała okolica, która z uwagi na swoją względną eksluzywność podpadła jakiemuś lustratorowi? Tak czy inaczej natrudził się, ponieważ czcionka była potężna. Niedawno wracając z pracy zobaczyłem w tym miejscu parę ludzi w średnim wieku wyglądających niebogato, jakich sporo w całej naszej dzielnicy. Kobieta skomentowała: – Zamalowali, bo prawda w oczy kole. Tak to lustracyjność skojarzyła się ze społecznym konfliktem.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s