Bóg Łaski pełen

Psalm 38,6-11

Do nieba sięga, Panie, Twoja Łaska,
a Twoja wierność aż po same chmury.
Twoja sprawiedliwość jak góry wysokie,
a Twoje wyroki jak ogromna otchłań.
Jak cenna jest Twoja Łaska,
przychodzą do Ciebie ludzie
i chronią się w cieniu Twych skrzydeł,
sycą się obfitością Twojego domu,
poisz ich potokiem Twoich rozkoszy.
Albowiem w Tobie jest źródło życia
i w Twojej światłości oglądamy światło.
Zachowaj swą Łaskę dla tych, co Ciebie znają,
a sprawiedliwość Twoją dla ludzi prawego serca„.

Psalm nad psalmami, wydał mi się piękności szczególnej. Oczarowała mnie jego metaforyka, która jest przecież istotą poezji: nie rym ani nawet rytm, choć jest również tutaj jakiś swoisty. Wierzę, że istnieje Bóg, bo tak Go sobie wyobrażam: w istnienie innego uwierzyć nie mógłbym. Wyobrażam Go sobie jako Łaskę (przez duże „Ł” właśnie); czyli Miłość (po czesku i słowacku łaska to miłość i na odwrót), czyli nie kaprys wielkopański kogoś, kto nami w istocie gardzi, ale właśnie szacunek najwyższy.
Taki Bóg rysuje mi się w wybranych na dzisiaj wersetach. Bo jest w tym psalmie i kilka innych (odsyłam do Biblii), gdzie widać już nie Temat: Boga, Dobroć i Mądrość, ale autora: człowieka, który wygaduje na bliźniego swego, na paskudnego bezbożnika, pyszałka… Byłoby dobrze, gdyby to było pokazywanie wspaniałości duchowej Boga przez kontrast z człowiekiem: widzę w tym raczej przekonanie „podmiotu lirycznego” o własnej wartości przez kontrast z bezwartością kogoś, co mną nie jest. Postawa jakże płodna kiedyś i teraz, i zapewne na wieki wieków, bośmy tylko ludzie, oj, tylko.
PS. Ściśle biorąc, już końcówka dzisiejszego wyboru wersetów jest też w duchu tych, które zostały pominięte: Łaska jest tylko dla „ludzi prawego serca„. A przecież jedynie Bóg zna ludzkie „serca i nerki„, tylko On może nas osądzać. I jest dla wszystkich, dla wszystkich jest Jego Łaska, dla najbardziej nieprawych również. Taki Jego obraz przebija się powoli w ciągu wieków przez nasze wyobrażenia, w których sądzimy Go, wyobrażamy sobie po prostu według siebie.
Wszystkim Annom dzisiaj życzenia najlepsze! To, co prawda nie w Biblii, imię Jezusowej Babci: niech będą babuniami świętymi!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s