Jakub coraz większy 12

Ewangelia 20,20-28

Dziś święto apostoła Jakuba, tego zwanego Większym. Imię owo, niezwykle popularne wówczas wśród Żydów, nosiło w najbliższym otoczeniu Jezusa kilku ludzi. Do Dwunastu należało na pewno dwóch: syn Zebedeusza, brat Jana, oraz syn Alfeusza. Tego drugiego utożsamia się tradycyjnie z Jakubem, bratem Jezusa, który potem był jednym z filarów powstającego Kościoła. Jest to jednak utożsamienie wątpliwe, ponieważ Jego bracia przekonali się doń dopiero po Zmartwychwstaniu, przedtem „nie wierzyli w Niego” (J 7, 5).  W ewangeliach występuje jeszcze dość tajemniczy „Jakub Mniejszy” (Mk 15,40), też utożsamiany z synem Alfeusza, też nie wiadomo, czy słusznie.

Koniec „jakubologii” ogólnej: teraz o Jakubie Zebedeuszowym. Właściwie to wiemy o nim niewiele czy raczej dużo, ale zawsze o obu braciach naraz. Należeli wraz z Piotrem do „ścisłej czołówki” Jezusowego otoczenia, zabiera ich On na górę Przemienienia i do ogrodu Getsemani. Co jednak nie znaczy, że błyskają od razu ewangeliczną mądrością. Jezus nazwał ich „synami gromu” (Mk 3, 17), bo chcieli spalić piorunem miasto samarytańskie, które nie chciało Go przyjąć, gdy szedł do Jerozolimy. A kiedy indziej obaj domagali się poczesnych miejsc w Królestwie Niebieskim, o czym właśnie jest dzisiejsza perykopa ewangelijna. Ten Jakub nazywany jest w tradycji postbiblijnej „większym” dla odróżnienia od tamtego „mniejszego”, ale w innym sensie zwiększał się dopiero stopniowo. Jako pierwszy z Dwunastu zginął za wiarę (Dz 12,2), ale wcześniej miał o niej wyobrażenia całkiem ziemskie. Mądrzejemy nie od razu.

Jest niemniej dzisiaj dużo bardziej znany niż Jakub Alfeuszowy, bo jego domniemany grób w hiszpańskiej Compostelli gromadzi pielgrzymki przeliczne. Przypisuje mu się pomoc w zwycięstwie nad „Saracenami” – nie wiem, czy w związku z owym piorunowym synostwem…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s