Pacierz ekumenisty

Ewangelia Mateusza 6, 9-13
Ojcze nasz… Napisało mi się kiedyś „Pacierz ekumenisty”, gdzie ta podstawowa modlitwa chrześcijan brzmi z moim komentarzem tak oto:
„Ojcze nasz”. Co to znaczy „nasz”? Bóg jest ojcem wszystkich ludzi, niezależnie od rasy i religii. Boże ojcostwo łączy nas wszystkich. W szczególny jednak sposób łączy uczniów Chrystusa, autora tej modlitwy. Mamy wspólnego Chrystusa, kogoś, kogo wspólnie uważamy za Zbawiciela. Wspólnie wierzymy w Boga trójedynego. To „nasz” zasadniczo wyróżnia spośród reszty wierzących i stanowi zasadniczą więź. Ojcze nasz, Ojcze Chrystusa, Ojcze wszystkich chrześcijan, daj nam Jedność.
„Któryś jest w Niebie”. Bóg jest w Niebie. Bóg jest blisko nas, jest w nas, ale zarazem ponad nami. Nieskończenie przekracza nasze pojęcia. Przekracza także nasze różnice: to, co nam się wydaje nie do pogodzenia, być może godzi się w Bogu, który jest Inny. Któryś jest w Niebie, a nie na naszej zrytej podziałami Ziemi, ukaż nam, jak przezwyciężać podziały.
„Święć się imię Twoje”. Imię Twoje jest święte. Święte są też wszystkie miejsca, gdzie wzywa się Twego imienia, niezależnie od sposobu, w jaki się to czyni. Święte są księgi innych religii, a tym bardziej innych wyznań chrześcijańskich. Święte są ich modlitwy. Święć się imię Twoje, gdziekolwiek i jakkolwiek jest wzywane.
„Przyjdź Królestwo Twoje”. Przyjdź Królestwo Jedności! Niech już za naszych dni nadejdzie czas jeśli nie Jedności, to przynajmniej zgody miedzy Kościołami chrześcijańskimi. Niech już za naszych dni minie czas wzajemnych oskarżeń i potępień, wzajemnego odsądzania się od chrześcijaństwa. Niech nadejdzie czas zrozumienia, że każdy ochrzczony ma prawo nazywać się chrześcijaninem, choć nie każdemu dana jest pełnia Prawdy i Miłości. Przyjdź Królestwo Twoje, które jest Jednością w Wielości.
„Bądź wola Twoja, jako w Niebie, tak i na Ziemi”. Wolą Twoją jest, abyśmy byli jedno. Jezus umarł, „aby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno” (J 11,52), a więc brak troski o Jedność jest ciężkim grzechem, jest lekceważeniem Jego śmierci, jest lekceważeniem Krzyża. Bądź wola Twoja nie tylko wśród aniołów i zbawionych, ale również na Ziemi, w Kościele cierpiącym rozłam.
„Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Daj, abyśmy wspólnie łamali się Chlebem Twego Ciała. Duchu Święty, wskaż, jak przekroczyć bariery różnic doktrynalnych, które uniemożliwiają wspólnotę Stołu. Chleba naszego najświętszego daj nam wspólnie.
„I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Odpuść nam naszą część winy za rozłam, tak jak my wybaczamy naszym braciom z innych Kościołów ich winy wobec nas. I odpuść nam nasze grzechy przeciw Jedności.
„I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego”. Nasza chęć Jedności jest szczera, ale słaba ludzką słabością: nie wystawiaj jej na próby. Diabolos to po grecku ten, co rozdziela. Wybaw nas od podstępów Rozłamcy! I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od rozłamu! Amen.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s