Ambicja równa czuprynie

2 Księga Samuela 15,13-14.30;16,5-13a
To pewnie trochę banał, ale Dawid miał życie szczególnie bogate. Oczywiście nie w ogóle, ale jako postać biblijna. Może i inni bohaterowie Księgi mieli tyle przygód, ale tylko Dawidowi przypisano tak dużo. „Przypisano” – nie znaczy, że to wszystko bujda na resorach, tak mi się po prostu napisało. Jest tu zresztą mój ogólny dystans do dokładności autorów biblijnych, którzy łączyli realizm detali (nieraz prawdziwych historycznie) z pewną tendencyjnością. Księgi Samuela są na przykład barwniejsze niż Księgi Kronik, które pomijają swoiście kolorowe opowieści tych pierwszych, królowie jawią się w nich bardziej posągowo. Z czego nie wynika, że „koloryzował” autor Królewskich, raczej ten drugi wygładzał.

Pominął na przykład Dawidowy dramat z synem, o którym czytamy dzisiaj. Często tak bywa, że ojciec ma lepsze stosunki z synami niż z córkami, a matka na odwrót. Córki Dawida oczywiście były dla autorów biblijnych mało istotne, za to synowie bardzo ważni, Absalom nawet super, ale w sensie tragicznym. Zbuntował się przeciw ojcu, porwał pochlebstwami lud, który na ogół łatwo podburzyć, król ucieka. Ów potężny Dawid.

Tak już jest z ludźmi, że ich rany duchowe zabliźniają się tylko pozornie. Absalom nie wybaczył w głębi duszy ojcu, że ten potraktował go ostro nie bez powodu. Inny syn Dawida, Amnon, zgwałcił bowiem swemu bratu (przyrodniemu: król ma dużo żon, zatem dużo synów…) jego siostrę, co Absalom pomścił zabójstwem, czego z kolei Dawid długo mu nie wybaczał. W końcu się pogodzili, ale Absalom miał ambicję tak wielką, jak czuprynę: „włosy jego ważyły dwieście syklów według królewskiej wagi”. Później go zgubią.

Niełatwo być ojcem – wiem z własnego doświadczenia. Synem też. W tej historii jednak Dawid zachowuje się znacznie lepiej. Ale o tym jutro.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s