Czy papież zatańczy?

2 Księga Samuela 6,12b-15.17-19
”Poszedł Dawid i sprowadził z wielką radością Arkę Bożą z domu Obed-Edoma do Miasta Dawidowego. Ilekroć niosący Arkę Pana postąpili sześć kroków, składał w ofierze wołu i tuczne cielę. Dawid wtedy tańczył z całym zapałem, w obecności Pana, a ubrany był w lniany efod. Dawid wraz z całym domem izraelskim prowadził Arkę Pana wśród radosnych okrzyków i grania na rogach. Przyniesioną więc Arkę Pana ustawiono na przeznaczonym na to miejscu w środku namiotu, który rozpiął dla niej Dawid, po czym Dawid złożył przed Panem całopalenia i ofiary pojednania. Kiedy Dawid skończył składanie całopaleń i ofiar pojednania, pobłogosławił lud w imieniu Pana Zastępów. Dokonał potem podziału między cały naród, między cały tłum Izraela, między mężczyzn i kobiety: dla każdego po jednym bochenku chleba, po kawałku mięsa i placku z rodzynkami. Potem wszyscy ludzie udali się do swych domów.”

Obrazek rodzajowy – tak się chyba nazywałaby taka scena, gdyby ją namalować! Król tańczy pośród rzeźni. Tempora mutantur… Na szczęście „zwegetarianiliśmy” już trochę i na nieszczęście spoważnieliśmy. Gdyby tak papież zatańczył podczas Mszy… (w ornacie a może i infule, a jakże, tak jak Dawid podskakiwał w efodzie, czyli stroju kapłańskim). Może gdy nastanie następca Piotra z czarnej Afryki, nie całkiem zeuropeizowany a całkiem odważny w inkulturacji, czasem poderwie się do liturgicznych pląsów. Dołożyłem już tylu dziwów, na przykład Ojca Świętego, nawet dwóch, co wciąż robili sobie jaja, to może da Bóg, że zobaczę też taki sposób sławienia Stwórcy.

A swoją drogą Dawid był w owym tańcu, grze na lirze i pisaniu psalmów chyba wodzem wyjątkowym. Bo Biblia powiada również: „Kiedy Arka Pańska przybyła do Miasta Dawidowego, Mika córka Saula, wyglądała przez okno i ujrzała króla Dawida, jak podskakiwał i tańczył przed panem, wtedy wzgardziła nim”. Może jednak, gdyby tańczył jej ojciec, byłoby inaczej. Odgryzł się jej też Dawid odpowiednio.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s