Marta nie mniej warta 14

Ewangelia Jana 11,19-27 i Ewangelia Łukasza 10,38-42

Dziś Dzień Marty, Marii i Łazarza. W „rozpisce” watykańskiej jest „albo”, nie „i”, ale ja polecam lekturę obu tekstów (także księżom w kościele, w każdym razie niech w homilii uwzględnią obydwa). Inaczej bowiem obraz postaci biblijnej będzie jednostronny. Bardziej znana jest opowieść Łukaszowa, w której Marta wychodzi może trochę na kurę domową, co myśli tylko o gastronomii, gdy jest okazja porozmawiać o sprawach ważniejszych. To zresztą egzegeza w ogóle wątpliwa: raczej ona też by chciała być blisko Mistrza, zła była na siostrę, że zostawiła ją samą z zajęciami gorszego gatunku. Jezus jej jednak powiedział, że duch ważniejszy niż brzuch – i takie jest przesłanie Ewangelii, nie biografia, ale teologia. Choć oczywiście można tworzyć sobie obraz obu sióstr, w którym Marta jest bardziej praktyczna niż Maria.
W każdym razie trzeba też czytać opowieść Jana. Zapewne bardziej kompetentną, bo znał obie siostry osobiście, nie z relacji cudzej (może świadomie dopełniał wcześniejszy „image” Łukaszowy). Otóż można by nawet wysnuć z Janowej wniosek, że Marta bardziej kochała Jezusa niż jej siostra. Zagapiłem się pisząc dzisiejszy felieton do „Metra” i gdyby nie podpowiedź z Góry, stwierdziłbym ochoczo, że tu Marta wypada lepiej niż siostra: napisano przecież, że kiedy „dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie, Maria zaś siedziała w domu”. Może było tak, że Maria nie pobiegła z nią, bo siostra zazdrośnie zatrzymała tę wiadomość dla siebie (może trochę rywalizowały ze sobą, obie zakochane w Mistrzu) albo raczej po prostu zapomniała od razu ją przekazać: potem przecież to zrobiła. Ważne bardzo jest jej wyznanie wiary, analogiczne do Piotrowego (Mt 16,18): „Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym, który miał przyjść na świat.”
Wszystkim Martom życzę dziś wiele pomocy Bożej i ludzkiej we wszystkich ich sprawach duchowych i materialnych! Martom Kuśmierskiej i Frey osobliwie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s