Mojżesz rogaty

Księga Wyjścia 34, 29

Gdy Mojżesz zstępował z góry Synaj z dwiema tablicami Świadectwa w ręku, nie wiedział, że skóra na jego twarzy promieniała na skutek rozmowy z Panem„.

Scena tak ważna, Dekalog jako fundament etyki dużej części ludzkości, a tu szczegół translatorski zabawny. Biblia Poznańska tłumaczy, że „tekst hebrajski wyraża owo rozjaśnienie oblicza przez czasownik quaran (który dosłownie oznacza: dąć w róg), spokrewniony z rzeczownikiem queren = róg. Róg jest synonimem światła i mocy (por. Hab 3,4). Święty Hieronim w Wulgacie poszedł za wersją Aquili, tłumacząc: »ingnorabat, quod cornuta esset facies tua» (dosł.: nie wiedział, że twarz jego była rogata). Pod wpływem tego wyrażenia malarze i rzeźbiarze (np. Michał Anioł) często przedstawiali Mojżesza z rogami na czole”.
Takim też obrazem ozdobił kościół proboszcz mojej niegdysiejszej parafii, za co go obśmiałem ostro: że przyprawił Mojżeszowi rogi. A teraz myślę sobie, że młodsze pokolenie może by się tym malunkiem  nie przejęło. Wyrażenie „przyprawić rogi” pewnie wyszło z użycia, rogaty  Mojżesz skojarzyć się może z jakimś kultem byka,  jako symbolem siły, nie bożkiem, i nie zdziwi. A etyka seksualna też już dziś nie ta, co przed pół wiekiem…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s