Z Trójcą kłopot niebotyczny: bełkot teologów

2 List do Koryntian 13,13
”Łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa, miłość Boga i udzielanie się Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.”

Niedziela Trójcy Świętej. Polecam bardzo ciekawy tekst Józefa Majewskiego i ks. Eligiusza Piotrowskiego w najnowszym ”Tygodniku Powszechnym”. Nie wiedziałem, że najważniejszy składnik doktryny chrześcijańskiej tak bardzo męczył teologów. Że tak ostro o tym pisał przyszły papież.
”Ostatecznie dopracowano się formuły «jedna natura (substancja), trzy osoby (hipostazy)». Formuła ta, owszem, stała się probierzem ortodoksji, co wcale jednak nie oznaczało i nie oznacza, że stoi ponad krytyką. Pisał o tym kard. Joseph Ratzinger: «Każde z wielkich podstawowych pojęć o Trójcy Świętej zostało kiedyś potępione; wszystkie te pojęcia zostały przyjęte jedynie poprzez to ukrzyżowanie potępienia; mają one znaczenie jedynie, gdy równocześnie są uznane za bezużyteczne i tak – jako nieudolne bełkotanie i nic ponadto – zostają dopuszczone.» (…) Wszystko to oznacza, że formuła «jedna natura, trzy osoby» nie musi i nie może być ostatnim słowem teologii i Kościoła. Istotne jest jednak, by język mówienia o Trójcy nie uległ chorobie abstrakcji i oderwania od życia.”

No właśnie. Przede wszystkim mamy tu zaproszenie do dalszych bełkotów… Co do mnie, laika, mam na temat Trójcy swoją własną teorię. Otóż pewnie myślę naiwnie, ale wydaje mi się, że problem jest tutaj nie tyle logiczny: 3=1, ile psychologiczno-etyczny. My, grzeszni ludzie, nie możemy sobie wyobrazić wspólnoty tak absolutnie zintegrowanej, jaką jest Trójca, ale jest ona logicznie możliwa. No i właśnie ów arcydogmat ma sens maksymalnie praktyczny: Trójca to dla nas wzór niedościgły, niemniej zgoła realny.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s