Ubogi bardziej u Boga

Ewangelia 1,39-56
Dziś święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Jedno ze świąt Maryjnych, które mają literalną podstawę w Biblii; obchodzą je także wobec tego niektórzy ewangelicy (luteranie na Śląsku Cieszyńskim).
Matka Jezusa odwiedza swoją krewną, nie wiadomo, czy ciotkę, na pewno znacznie od niej starszą, bo według anioła Gabriela poczęła syna na starość. Podróżuje do „miasta w pokoleniu Judy”, czyli do Judei, zapewne do miejscowości Ain-Karim, 7 km na zachód od Jerozolimy i ok. 150 km od Nazaretu. Idzie zapewne piechotą, wtedy ten środek lokomocji był wśród niezamożnych normalnością. Idzie, by wspólnie z Elżbietą przeżywać niezwykłe macierzyństwo ich obu.

Zaznaczony jest swoisty udział w tym spotkaniu Jana nazwanego potem Chrzcicielem. Porusza się w łonie matki „z radością” albo „z radości”. Biblia Poznańska tłumaczy, że chodzi o akt adoracji Chrystusa: czasownik „skirtao” oznacza w tekstach Septuaginty liturgiczne tańce, towarzyszące procesjom z Arką Przymierza. Tak to człowiek mający potem prostować drogę Krewniakowi uwielbia Go już teraz.

A Maria uwielbia Boga. Ewangelista wprowadza tu jednak element swoistej literackiej fikcji (może też tak było wcześniej, gdy upobożnia nienarodzonego). W komentarzu Poznanianka pisze, że „Magnificat nie jest stenograficznym zapisem słów Maryi, ale hymnem wdzięczności, ułożonym później przez nieznanego autora, (…) ułożonym niemal w całości ze zwrotów, określeń i słów zaczerpniętych ze Starego Testamentu”, choć jest kompozycją samodzielną. Swoiście rewolucyjną, tak jak swoiście rewolucyjna jest cała ewangelia Łukasza, która mocno broni ubogich, wywyższając ich nad bogaczami. Nie mamy tu oczywiście wezwania do przewrotu społeczno-politycznego, ale jest wezwanie do przewrotu myślowego: do szacunku dla ludzi z dołu hierarchii społecznej. Szacunku, którego zawsze zbyt mało, także teraz, po tylu wiekach. Za mało językowej świadomości, że ubogi jest bardziej u Boga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s