Pascha według Jana Pawła II. O stępieniu na starość własnym

Księga Izajasza 49,1-2
„ Posłuchajcie mnie, wyspy, ludy najdalsze, uważajcie: Pan mnie powołał już z łona mej matki, od jej wnętrzności wspomniał moje imię. Ostrym mieczem uczynił me usta, w cieniu swej ręki mnie ukrył. uczynił ze mnie strzałę zaostrzoną, utaił mnie w swoim kołczanie”.
Wyspy? Geografia czy teologia? Zależy to od kontekstu. Niezawodna „Encyklopedia biblijna” wyjaśnia, że tu chodzi o narody przestrzennie dalekie, ale w tejże księdze wyspy oznaczają też czasem narody pogańskie. Prawdę mówiąc, różnica zresztą niewielka: wszystkie inne ludy były dla Izraela pogańskie: te dalekie i te bliskie.
Słownik dzisiejszy został w ten sposób zaliczony, teraz trochę głównej treści. Zabawiłem się w ten sposób, że odniosłem te słowa biblijne do siebie. To raczej tylko zabawa, bo moja megalomania nie aż tak wielka. Otóż czasem przycinam i kłuję, ale na miarę swoją mierną i nie od łona matki, choć już wtedy byłem tam sobą. Zresztą na starość stępiałem, może umysłowo, ale też w tym sensie, że ostre polemiki zostawiam młodym. Nie tylko z racji minimalizacji emocji (trzy podobne wyrazy obce!). Po prostu różne sprawy widzę teraz w półcieniach, ze znakami zapytania, bliżej złotego środka. I tylko czasem ponoszą mnie nerwy oraz bezsporne zasady.
Na pewno natomiast czuję się w ręku Boga i w Jego kołczanie w tym sensie, że czuję Jego opiekę nade mną. Mam tyle możliwości strzelania własnym słowem – i nieraz chyba celnego.

Oczywiście jednak nie ja tu jestem ważny, ale Prorok, którego śmierć i zmartwychwstanie zaczynamy świętować. Pascha nasza już za progiem. A w księgarniach książeczka specjalisty w papieskim temacie Janusza Poniewierskiego, który wybrał i opracował komentarze i rozważania do liturgii Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy, napisane przez za chwilę już Błogosławionego (Wydawnictwo SALWATOR, Kraków 2011). Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wigilia Paschalna, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, Oktawa Wielkiej Nocy (będę pewnie cytował). Czas szczególnie ważny dla Papieża, niech będzie choć trochę ważny i dla nas, co się na tym blogu spotykamy, potykamy…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s