Błogosławiona strata? Świadectwo

Psalm 40,7-11
Ewangelia Łukasza 1,26-38

Najpierw w związku z dzisiejszym psalmem taka myśl może niegłupia. Otóż werset siódmy brzmi:
„Nie chciałeś ofiary krwawej ani płodów ziemi, lecz otwarłeś mi uszy.” Wyobrażam sobie, co by było, gdyby w Świątyni niezburzonej trwały ofiary krwawe. Jak bardzo nie pasują one do naszych czasów. Są oczywiście nasze „chrześcijańskie” rzeźnie niesakralne, ludy niejedne czczą pewnie w ten sposób swoich bogów, ale raczej nie monoteiści swojego. Słyszałem, że polscy Ormianie (katolicy) mieli problem, bo zachował się u nich obowiązek publicznego zabicia czarnego barana, gdy wspólnotę wizytuje zwierzchnik. Było to jeszcze za PRL-u, dostojnik kościelny przyjechał bodaj do Gliwic, na szczęście jakoś udało się obejść to miniprzykazanie, bo byłaby awantura także polityczna (co to byłaby za gratka dla ateizmu państwowego!). Owszem, muzułmanie polscy w święto Bajram zabijają zbiorowo czarnego byka, ale to też – czytałem – jest jakoś ograniczane przez samych wyznawców.

Na szczęście mamy judaizm synagogalny, intelektualny, w którym Żydzi nadstawiają uszy na głos Biblii.
Perykopa ewangelijna jest o Zwiastowaniu, bo dziś to święto chrześcijańskie. Napisało mi się takie coś w „Gazecie Wyborczej”.
25 marca: święto Zwiastowania. Pamiątka dnia, w którym – opowiada Ewangelia Łukasza – Maria z Nazaretu dowiedziała się, że będzie matką Chrystusa. Wtedy – wierzą chrześcijanie – zaczęło się Jego ziemskie życie. Nie chcę tej wiary narzucać nikomu, nikomu nie wciskam w ogóle mojej wiary religijnej. Nie chcę też nikomu narzucać przekonania, że życie ludzkie zaczyna się już wtedy, gdy powstaje jego zarodek. To jest tylko moja wiara, moje radykalne świadectwo na rzecz ochrony życia ludzkiego. Nie przeczę, że jest radykalne, szanuję inne poglądy, inny rachunek wartości. Chcę być jednak tak radykalnym świadkiem idei ochrony życia, jak na przykład hinduiści, którzy nie zabijają krów, żywicielek ludzi. Myślę, że tacy świadkowie, jak na przykład ja, też są potrzebni. Byleby świadczyli spokojnie, bez agresji.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s