Moje pytanie o apostoła Andrzeja

Ewangelia 4,18-20
„Gdy Jezus przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona zwanego Piotrem i brata jego Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro, byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: – Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi.”

W ten sposób dzisiejszy patron dnia, apostoł Andrzej, stał się oficerem Jezusowego sztabu. Ewangelia Jana opowiada to inaczej. Według niej Andrzej jako uczeń Jana Chrzciciela został przezeń skierowany do Jezusa nie w Galilei, ale najpewniej w Judei, bo tam przecież działał Chrzciciel. Ta druga relacja jest mniej barwna, nie ma tu obrazu apostołów łowiących osobników gatunku homo sapiens, ale wynika z niej, że Andrzej został powołany przed swoim bardzo ważnym bratem; że jakby nawet ów „książę apostołów” nie był przedtem uczniem Jana, może zatem w ogóle nie był jakoś szczególnie zaangażowany religijnie, pewnie jako żonaty zarabiał na rodzinę. Andrzej zatem wyprzedził go w apostolstwie czasowo, wraz z uczniem Chrzciciela nienazwanym z imienia (najpewniej Janem) miał taką palemkę pierwszeństwa.

Później jednak jego gwiazda jakby przygasa. Owszem, w dwóch spisach apostołów, Mateuszowym i Łukaszowym, występuje na drugim miejscu po „Opoce”, ale u Marka i w Dziejach Apostolskich już na czwartym. Wyprzedzają go tam Jakub i Jan, co więcej, wyprzedzają go jakby wyraźnie w tym, że zdają się wraz z Piotrem stanowić trójcę uczniów najbliższych Jezusowi, do której brat Piotra nie należy. Mam na myśli dwie sytuacje, w których tylko tych trzech towarzyszy Jezusowi: w scenie Przemienienia i w Ogrójcu – w obu nie ma Andrzeja. Z tekstów postbiblijnych wynika o nim niejedno, być może jego podróż – może przez przyszłą Polskę – aż do Szkocji, jego widoczne już w Ewangelii Jana (12,20-23) szczególne kontakty z Grekami, zapoczątkowanie stolicy w Bizancjum – ale nie wiadomo, jak było za życia ziemskiego Jezusa. Czy nie został wtedy od Niego jakoś odsunięty?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s