Dał nam przykład rzymski setnik. Kościół pięknie symfoniczny

Ewangelia Mateusza 8,8
„Odpowiadając, setnik rzekł: – Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko Słowo, a będzie uzdrowiony sługa mój.”

Ekumeniczny Przekład Przyjaciół. Na wniosek pastora Mieczysława Kwietnia słowo Chrystusa piszemy z dużej litery. A tu widać najlepiej, jak ogromne jest ono, jak potężnie skuteczne, jak różne od naszej gadaniny. Modlimy się w ten sposób przed Komunią, wierząc, że Jezus zdolny jest otworzyć nas na wspólnotę z innymi uczestnikami Eucharystii, którą tworzy On sam. Zdolny jest otworzyć nas zamkniętych na cztery spusty w tępym zapatrzeniu w siebie.

Warto zawsze zajrzeć do innych ewangelii, zobaczyć, czy napisały o tym wydarzeniu albo przemówieniu i jak napisały. Otóż nie ma tego uzdrowienia u Jana, ale jego ewangelia w ogóle rzadko powtarza trzy poprzednie (choć podstawowe fakty są wspólne). Nie ma też jednak tej sceny u innego synoptyka Marka, jest natomiast u Łukasza, choć z dość ciekawymi zmianami. U Mateusza o uzdrowienie prosi sam pogański setnik, u Łukasza nie śmie: wysyła zaprzyjaźnionych Żydów. Inna różnica: w trzeciej ewangelii nie ma pochwały narodów pogańskich, które zasiądą do stołu w Królestwie Niebieskim razem z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem. Wyjdę poza dzisiejszy przydział biblijny i dopowiem, że narody te zasiądą do uczty (albo raczej – jak w naszym tłumaczeniu – spoczną, bo wtedy konsumowało się półleżąc), natomiast synowie Królestwa będą wyrzuceni do ”ciemności zewnętrznej”. Różnica nie olbrzymia, wynikła pewnie z tego, że ewangelia Mateusza (podobnie jak Janowa) jest mocniej krytyczna wobec Synagogi niż Łukaszowa i Markowa. Zaznaczam z uporem takie różnice, by wciąż pokazywać, że Biblia jest symfonią, wielogłosem. By pokazać Kościół pierwotny jako pięknie pluralistyczny – przykład dla dzisiejszego chrześcijaństwa! A wyszedłem poza dzisiejszy przydział także dlatego, że z Biblii Poznańskiej dowiedziałem się wreszcie, co to są owe ciemności zewnętrzne: po prostu sala „ucztowa” była w on czas porządnie oświetlona, ale ulice ciemne!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s