Wariacje na temat wdowy

Wpis na poniedziałek 22 listopada 2010

Ewangelia Łukasza 21,1-4
„I podniósłszy wzrok, zobaczył bogaczy wrzucających swe dary do skarbnicy. Zobaczył też biedną wdowę, wrzucającą tam dwa grosiki. I powiedział :- Zaprawdę mówię wam, że ta biedna wdowa więcej od wszystkich wrzuciła. Wszyscy bowiem ze swego nadmiaru dorzucili do darów, ta zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała  na życie”.
Ekumeniczny Przekład Przyjaciół. Najpierw trochę uzupełniających wiadomości drobnych.
Te dwa grosiki to było ile? Z wersji Łukaszowej tego się nie dowiemy, Mateusz opowieść w ogóle pominął, ale Marek podał dokładniej, że wdowa wrzuciła w sumie czwartą część asa, a ów as to po grecku kodrantes: chodzi o rzymskiego quadransa, który miał wartość ośmiu owych najmniejszych grosików, czyli leptonów, żydowskich perut. Za perutę można było kupić jabłko granatu albo kiść winogron, czyli zgoła niewiele; pewnie też kawałek chleba, żeby trochę zaspokoić głód.
Czemu w naszym przekładzie mamy tutaj „zaprawdę”, a nie „amen”, którym się chwalimy: bo Łukasz sam przetłumaczył go na grecki, ma zamiast niego termin „alethos”.
Teraz minihomilia: miarą czynów naszych nie jest pieniądz jako taki, tylko jego relacja do naszego majątku. Dlatego wdowa okazała się subiektywnie bardziej ofiarna niż wszyscy inni.
Psychologia biedy pozwala jednak spojrzeć na nią odwrotnie. Otóż gdy uważamy, że nic prawie nie mając, biedak ucieszy się byle czym, bywamy bardzo niedelikatni, dając na przykład rzeczy nie tylko nieużywane, ale i brudne. A osiągnęła rekord światowy i olimpijski pewna dama, która zapytała Jeana Vaniera, czy jego podopiecznym, niepełnosprawnym umysłowo, przydałby się zepsuty telewizor. Odpowiedział, że jeśli jej się nie przyda, to tym biedakom również.
Na koniec myśl takowa: żeby wzruszać się biedą, trzeba być trochę lewicowcem. Stawiać sobie pytanie, czy to ładnie, że mam dziesięć par butów, a ktoś inny ani jednej. Właśnie – czy ładnie: czy jest to ład społeczny, czy raczej nieład? Jednak pytanie to jest przede wszystkim nie lewicowe, ale ewangeliczne.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s