Uziemnianie Chrystusa

Ewangelia Łukasza 23,36-38

„Naśmiewali się z Niego i żołnierze: podchodzili podając Mu ocet i mówiąc: – Jeśli Ty jesteś królem Żydów, zbaw siebie. Był zaś i napis nad Nim: «To król Żydów»”.
Ekumeniczny Przekład Przyjaciół.
Dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim, jak w każdą ostatnią niedzielę roku liturgicznego, uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Owo królowanie powinno się kojarzyć z opowieścią Ewangelii Jana 18,36: „Odpowiedział Jezus: – Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi walczyliby, abym nie był wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd.”
To „teraz” oznacza chyba świat obecny, zanim dokona się powtórne przyjście, już „z mocą i majestatem”, na zwycięstwo nie tylko moralne, na totalne zwycięstwo dobra. Niestety ten werset Ewangelii był szaleńczo ignorowany przez niegdysiejsze pomysły Państwa Kościelnego, a dzisiaj rodzime koronowanie Chrystusa na narodowego monarchę oraz postawienie Mu pomnika, którego rozmiary symbolizują doczesną potęgę. Czy naprawdę są to najlepsze sposoby przekonywania do Ewangelii? Czy polska sztuka kościelna musi zawsze przypominać sowiecką swoim okropnym triumfalizmem? Czy Chrystus chce, żeby Go tak uziemniać?

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s