Nieznośnicy

List do Efezjan 4,1-3
„Proszę więc was, ja, więzień w Panu, żebyście postępowali w sposób godny powołania, którego dostąpiliście, z pełną pokory mądrością i delikatnością, z cierpliwością, przyjmując siebie nawzajem w miłości, starając się strzec jedności ducha w więzi pokoju.”
Ekumeniczny Przekład Przyjaciół.

„Przyjmując siebie nawzajem w miłości”… Biblia Tysiąclecia ma: ”znosząc siebie nawzajem”. „Piekło to inni” – powiedział Sartre i w pewnym sensie miał rację: wszystko można wytrzymać, tylko nie bliźniego swego. Bywa tak, że drażni u niego dokładnie wszystko: wręcz, że w ogóle jest. Czas bywa nie tyle najlepszym lekarzem, ile najgorszą chorobą: stąd „naturalna” potrzeba, aby co jakiś czas zmienić żonę albo męża. Dotychczasowi opatrzyli się, osłuchali, znudzili nieopisanie.

Bywają ludzie bardzo konfliktowi, którzy zarazem są idealnie dobrzy dla zwierząt, i nie jest to wcale dziwne, żaden to psychologiczny paradoks: pies jest nieporównanie łatwiejszy „w pożyciu”. Pomijając wszystko inne, nie mówi…

Im człowiek ważniejszy, tym groźniejsze jego wady. Tym niebezpieczniejsza jego konfliktowość. Odchyłka od normy psychicznej w czterech ścianach domu rodzi dramaty, jeśli nie tragedie, małe są one jednak wobec problemów, jakie stwarza „nieznośnik” w przestrzeni publicznej, na szczycie władzy.

Przydają się w warunkach niewoli, gdy trzeba przede wszystkim odwagi, siły psychicznej, by burzyć mury. Gdy nadchodzi wolność, potrzebny jest zupełnie inny charyzmat. Potrzebni są ludzie „z pełną pokory mądrością i delikatnością, z cierpliwością”. Tamci bohaterowie rewolucji niszczą teraz każdą więź.

Przyjmować siebie nawzajem, ze wszystkimi wadami albo i cnotami właśnie (te też bywają nie do zniesienia) – oto jest powołanie chrześcijanina. Chyba człowieka w ogóle. Oto jest złota reguła każdej etyki. Oto jest najwznioślejszy ideał humanistyczny. Oto jest coś niemal ponad ludzkie siły.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s