Familia mała czy wielka?

Wpis na wtorek 20 lipca 2010 

Ewangelia Mateusza 12, 46-50 

Gdy Jezus przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić. Ktoś rzekł do Niego: -Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą. Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: -Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: – Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką. Tłumaczenie Biblii Tysiąclecia.

Dystans Jezusa wobec Matki? Można by tak pomyśleć, szczególnie że w Ewangelii Marka jest przed analogiczną opowieścią taka relacja: „Potem przyszedł do domu, a tłum znowu się gromadził, tak że nie mogli nawet zjeść chleba. Gdy o tym dowiedzieli się Jego najbliżsi, przyszli, by Go zabrać. Mówili bowiem: – Odszedł od zmysłów„. Przy pewnej interpretacji można by sądzić, że rodzina uznała Go za „zaburzonego”, że nawet i Maryja nie rozumiała Jego działań. Stąd właśnie byłyby opisane dzisiaj odwiedziny. Trzeba jednak na to przyjąć, że ową krytyczną opinię o Nim wypowiedzieli bracia z Matką, a nie że była to opinia niektórych innych ludzi, przed którymi chciała Go rodzina bronić. Zacytowałem wyżej przekład 11 Kościołów, gdzie mamy słowo „mówili”, może jednak ono odnosić się właśnie nie do najbliższych, tylko do jakichś niechętnych Mu postronnych; może w ogóle należy tłumaczyć, jak to zrobiła na przykład Tysiąclatka: „mówiono”.

Tak czy inaczej zresztą zamyślamy się dzisiaj nie nad tekstem Marka, który jest najmniej „maryjny” z ewangelistów (w każdym razie najmniej o Niej w jego tekście), tylko nad opowieścią Łukasza. Można zatem przyjąć, że przesłanie dzisiejszej perykopy jest takie: rodzina rodziną, ale ważne są nie tylko więzy krwi. Krewnymi Jezusa są wszyscy, którzy pełnią wolę Boga. I tylko pytanie, jak wielka to familia. Może krewnym Jezusa po prostu bywamy co jakiś czas: kiedy indziej jesteśmy z całkiem innego rodu. Aczkolwiek bywają i tacy, co są Mu rodziną dzień i noc.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s