O psach, świniach i piekle

Ewangelia Mateusza 7,6.12-14
„Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami i obróciwszy się, was nie poszarpały. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują”.
Biblia Tysiąclecia.

Przeczytawszy niniejsze, zacząłem zgadywać, jaki jest związek między karmieniem psów i świń pokarmem przewyższającym ogromnie ich znikomą godność a etyczną zasadą wzajemności.

Puściłem mimo oczu zrównanie psów ze świniami: wiem przecież, że najwierniejszy przyjaciel człowieka jest w Biblii traktowany niemal jak wieprz właśnie (pomijając Księgę Tobiasza). W pismach kynologicznych jest na pewno opisane, jak doszło do europejskiego doceniania szczekającego czworonoga (nie przez wszystkich zresztą), ja jednak skupiam się na Piśmie Świętym i usiłuję pojąć związek logiczny sąsiadujących zdań.

Na szczęście zajrzałem do „naszej” Ewangelii Mateusza i dopiero wtedy zorientowałem się, w czym rzecz, że brak owego związku nie jest usterką greckiego oryginału (pisałem tu, że niektóre „logia” Jezusa były czasem dopisywane do gotowego już tekstu) ani wadą przekładu, ale błędem watykańskiego liturgisty, który tak skrócił mowę Jezusową. „Wyleciał” mianowicie między innymi werset jedenasty, który bardziej wiąże się z owym dwunastym o zwierzętach domowych. Też nie za bardzo, ale bardziej (przetłumaczyliśmy go: „Jeśli więc wy, którzy źli jesteście, umiecie dobre dary dawać dzieciom waszym, to tym bardziej Ojciec wasz, który jest w Niebiosach, da, co dobre, tym, którzy Go proszą”.

Przepraszam za lekturę pedantyczną, alem polonista, „tekstofil” i w ogóle pedant. I już przechodzę do analizy etycznej. No cóż, „złota reguła” etyczna, znana z innych miejsc Biblii i pism żydowskich pozabiblijnych, jest z tak szlachetnego kruszcu, że do przyjęcia chyba dla wszystkich moralistów. Ale do praktycznego nieprzyjęcia przez prawie wszystkich ludzi różnych wiar i niewiar…

Brama ciasna, droga wąska.. Rozumiano, że chodzi po prostu o to, iż będzie mało zbawionych, dużo potępionych. Na szczęście dziś już nie straszy się piekłem powołując się na te słowa Jezusa. Nie o wieczne potępienie tu chodzi, ale o to – wyjaśnia Biblia Paulińska – że etyka ewangelijna nie jest łatwa w użyciu. Co niestety wręcz na banał zakrawa. Człowiek człowiekowi wiernym psem rzadko, świnią często bywa.

Tu zacytuję wiersz znanego poety Bolesława Taborskiego, napisany 21 listopada 1978, gdy jeszcze byliśmy w euforii z dnia 16 października tegoż szczęsnego roku.
”nie można było przeczuć tego co się stanie
pomimo dziwnych snów o śmierci
i przyjścia niepodobna było widzieć
choć o tym już przed wiekiem napisano wiersze
co z tym teraz zrobimy nie tylko zależy
od Niego co za bary wziął się ze światami
lecz od nas którym światki wąskie nasze
tak trudno jest porzucić i wygody wszelkie
jednak musimy przezwyciężyć siebie
i stanąć na wezwanie powołani wszyscy
choć wiek nie romantyczny i sił na zamiary
już się nie mierzy wcale w tym cynicznym tańcu
wstać trzeba z martwych to już powiedziano
przyświadczyć duchem kiedy boli ciało
i ze zbutwiałych desek klecić łódź nadziei
wierząc że dopłyniemy do dobrej przystani”

Zacytowałem z tomu ”O Karolu Wojtyle-Janie Pawle II – szkice,wspomnienia,wiersze” (Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2005).

Parę osób poprosiło mnie o „Listy więzienne” Pawła. Dzięki, niestety do wysyłki konieczna jest autodekonspiracja, również adresowa. Książka jeszcze w druku.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s