Internacjonalizm wywiedziony z Ewangelii

Ewangelia Mateusza 5,43-44.46-47

„Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował bliźniego twego» i nienawidził wroga twego, ja natomiast mówię wam: miłujcie wrogów waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują (…). Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, jakaż nagroda wam się należy? Czyż i celnicy nie czynią tak samo? I jeśli pozdrawiacie jedynie braci swoich, czyż i narody nie czynią tak samo?”
Ekumeniczny przekład przyjaciół.

Komentarz zacznę od końca, od owych „narodów”. To nie poganie po prostu? Sprawa nie jest prosta, albowiem termin grecki etnikoi formalnie narody, ich członków oznacza, czyli wszystkie poza tym jednym, skądinąd, rzecz jasna, innowiercze. To właśnie owi „goje”, hebrajskie „goim”. Może tu pasowaliby jednak „poganie”, bo sens słów jest negatywny – w każdym razie warto wiedzieć, co w oryginale piszczy.

Piszczy jednak oczywiście dużo bardziej w naszych uszach początek cytatu: czyżby Naród Wybrany kazał nienawidzić wrogów? Ważny jest oryginał, ważny też komentarz biblistyczny. Nieżałująca wyjaśnień Poznanianka zapewnia, że słów takowych nie ma w Biblii ani w pismach rabinicznych, są natomiast w Księdze Reguły z Qumran (1 Q S, 1,10). Z dalszego ciągu przypisu biblistycznego wynika jednak, że w potocznej myśli żydowskiej czasów Jezusa nienawiść kwitła na całego, szczególnie do Rzymian okupantów. Czemu się dziwić nie trzeba, znając choćby życiorys księdza Jerzego, który z nienawiścią do esbecji walczyć musiał. Mało kto też dziś pamięta, że zaraz po wojnie łamano zasady ortografii, żeby spostponować niedawnego okupanta: „Niemców” pisało się z małej litery.

To już, dzięki Bogu i obustronnym wielkim pojednawcom, tylko ponura historia. Usłyszałem o Niemce pracującej z zadowoleniem w Polsce. Żeby to jeszcze pracowała przykład w jakiejś firmie polsko-niemieckiej: nie, w Muzeum Powstania Warszawskiego!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s