Złoty medal Ewangelii

Wpis na czwartek 25 lutego 2010

Ewangelia Mateusza 7, 7-12

”Jezus powiedział do swoich uczniów: – Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre  dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest  w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy”.

Najpierw słowa bardzo trudne: prosimy przecież ciągle i nie zawsze jest nam dane. I odpowiedź może być tylko jedna: niezbadane są wyroki Boże, pisze On prosto po liniach krzywych, przy czym owa prostota absolutnie przekracza nasze ludzkie pojęcia. Przeznaczono na dzisiaj katolikom także lekturę z rozdziału 4 Księgi Estery, jej modlitwę o ratunek dla jej narodu: z dalszego ciągu księgi dowiadujemy się, że modlitwa królowej została wysłuchana – ale potem była Zagłada, wbrew modlitwom niejednego Żyda.

Ta perykopa ewangelijna dziwna jest także w zupełnie innym sensie. Niezrozumiałe jest słówko „więc”, łączące zapewnienia, że nie prosimy na darmo, z tak zwaną „złotą regułą” etyczną. Można to wytłumaczyć tym, że na ostatnim etapie redagowania ewangelii dopisywano do tekstu nowe, dotąd nieuwzględnione powiedzenia Jezusa nie bardzo dbając o ich związek z kontekstem. Tyle tylko, że owa łączność została tu zasugerowana spójnikiem ”więc”, ale związku przyczynowo-skutkowego nie widać. Można tylko powiedzieć, że między tamtymi zapewnieniami a tym nakazem jest pewne podobieństwo: tamte słowa są bardzo trudne do pojęcia, te bardzo trudne do wykonania. Choć który etyk powie, że stosowanie tej reguły nie jest szczerym złotem moralnym.

// <![CDATA[
if (document.getElementsByTagName){var anchors = document.getElementsByTagName("a");var hostname = window.location.hostname.replace("www.","").toLowerCase();for (var i=0; i
// <![CDATA[
var imgloc = "?action=Attachment.View&User.context=149ba7152f84ce192e629475244e9e1edf44278&Item.drn=230649z11z0&Item.Attachment.id=";
if (document.getElementsByTagName){
var images = document.getElementsByTagName("img");
for (var i=0; i= 2){
var searchAttachId = imgsrc.lastIndexOf(„/”);
if(searchAttachId != -1 && imgsrc.substring(searchAttachId+1).search(/^[0-9]+$/) == 0){
images[i].setAttribute(„src”, imgloc + imgsrc.substring(searchAttachId+1));
}else{ if(imgsrc.lastIndexOf(„http”) == -1 || imgsrc.lastIndexOf(window.location.pathname) != -1){
if(parent.attachList && imgsrc.substring(searchAttachId+1) in parent.attachList){
images[i].setAttribute(„src”, imgloc + parent.attachList[imgsrc.substring(searchAttachId+1)]);
}}}}}}
// ]]>

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s